TENOS

Türk tarımında ve ihracatında çok önemli bir yere sahip örtü altı yetiştiricilik alanında yatırımları olan Tenos Enerji Tarım Yatırım A.Ş. 2012 yılının Ağustos ayında Fethiye Eşen Beldesi Demirler Köyünde faaliyetlerine başlamıştır. Toplam 200.000 m2 arazisinin, 102.000 m2'si üzerinde kurulan modern seralarında, öncelikli olarak domates ve mevsimine uygun olarak çeşitli sebzeler yetiştirmektedir.

2013 yılında Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) ile ortaklaşa yürütülen 'Tarlada Sulu, Sofrada Kuru' projemizle, Meyve Sebze Kurutma Tesisimiz hizmete girmiştir. Bombus arılarıyla doğal döllenme yöntemi kullanılarak yapılan üretimin her aşaması, ziraat mühendislerimiz tarafından kontrol edilmekte, zararlılarla mücadelede biyolojik yöntemlerin kullanılması tercih edilmektedir. Seralarımızda sulama, gübreleme ve ilaçlama tam otomasyonlu sistemlerle kontrollü bir şekilde yapılmaktadır.

NADYA markası ile çoğunlukla RUSYA pazarına ihraç ettiğimiz domateslerimizi yetiştirdiğimiz seralarımızın İyi Tarım Uygulamaları (ITU) VE GLOBAL GAP (GG) sertifikaları bulunmaktadır.

Tenos Enerji Tarım Yatırım A.Ş., son yıllarda artan tarımsal kirlilik, kontrolsüz tarım uygulamaları ve bilinçsiz tüketim ile gelecek nesillere sağlıksız bir toprak bırakmak yerine, bilinçli ve kontrollü tarım uygulamalarının destekçisi olarak toprağını korumayı şirket misyonu olarak belirlemiştir. Tarımın gelişmesi için mutlaka kalite ve verimliliğin arttırılması gerektiğine inanan Tenos Enerji Tarım Yatırım A.Ş., tarım odaklı birbirini destekleyen yatırımları ve öncü projeleriyle sektörde bir değer yaratmaya devam etmektedir.